Ako čerstvá mamina som počas prvých týždňov materstva nevedela prísť na to, prečo moje bábätko stále plače, veď bolo najedené a prebalené. Postupom času som však zistila, že za detským plačom sa ukrýva omnoho viac dôvodov než len hlad či špinavá plienka. Samozrejme, plač je prirodzený prejav bábätiek, ktorým dávajú najavo, že sa im niečo nepáči. Iba prostredníctvom neho s nami vedia komunikovať. Preto som si pre vás pripravila zoznam hlavných dôvodov, prečo bábätká plačú, ktoré som zoradila od tých najčastejšie súvisiacich s plačom.
1. Hlad
Plač u bábätiek sa väčšinou spája práve s hladom. Keď nemajú plné bruško, bývajú nepokojné. Občas si bábätká cuckajú prsty, čo však ešte neznamená, že sú hladné, ako to možno niektorí z nás vnímajú. Bábätká majú silný sací reflex, a cucaním sa upokojujú.
2. Špinavá plienka
Aj tento bod sa pravidelne spája s plačom. Jednoducho povedané, bábätká nemajú rady, keď majú pocikanú či pokakanú plienku. Keď ste ich akurát prebalili, môže sa stať, že vám po pár sekundách opäť naložia do plienky. Preto treba plienku často kontrolovať.
3. Tráviace ťažkosti
Bábätko je napapané, prebalené, no stále plače. Ako to? Môžu za to tráviace ťažkosti. Každé bábätko si po jedení potrebuje odgrcnúť, preto ho treba zobrať na ruky a počkať, kým sa tak nestane. Niekedy ho môže nafukovať či bolieť bruško, v tom horšom prípade ho môžu potrápiť koliky.
Na vyššie uvedené ťažkosti pomáha masáž bruška, cvičenie s nôžkami, rascový čaj či biogaia. Masáž a cvičenie by však nemali prebiehať bezprostredne po jedení, pretože sa môže stať, že bábätko bude grcať (hlavne ak má reflux).
Ak dojčíme, niekedy pomôže aj obmedzenie či vyradenie potraviny, na ktorú bábätko reaguje negatívne, z nášho jedálnička. Môže ísť o strukoviny, citrusy, kysnuté pečivo či iné potraviny, ktoré spôsobujú nafukovanie a alergiu. Každé bábätko je však iné a inak znáša jednotlivé potraviny. Mamička si nemá odoprieť všetko a hladovať, ale ísť na to opatrne a skúšať po troške, ako dieťatko na danú potravinu zareaguje.
4. Príliš teplo či zima
Verím, že nikto z nás nemá rád, keď je spotený od horúčavy alebo sa mu telo trasie od zimy. Tak isto to majú aj bábätká. Ak je dieťatku horúco, má červené líčka, spotenú hlavičku či vyplazuje jazyk. Naopak, ak je mu zima, chvejú sa mu pery alebo mu modrajú končatiny. Niekedy si mamka môže myslieť, že je dieťatku zima na základe teploty jeho rúk alebo nožičiek. Pravým ukazovateľom, či je dieťatku horúco alebo zima, je však záhlavie a hrudník. Podľa týchto častí tela zistíte, ako pocitovo je naozaj bábätku.
5. Diskomfort
Bábätká pláču pri pocite diskomfortu, a to napríklad vtedy, keď:
- nechcú byť zviazané v zavinovačke alebo perinke,
- majú soplíky, ktoré im sťažujú dýchanie,
- im ich nepokojné rúčky nedajú spať,
- im do tváre svieti ostré svetlo,
- sa im začne čkať,
- a podobne.
6. Potreba maminej prítomnosti
Verte, či nie, aj taký malý človiečik, ako je bábätko, potrebuje pozornosť. Pri mamke má pocit bezpečia. Upokojujú ho jej slová, pohladenie alebo náruč. Ďalšou vecou je, že niektoré bábätká odmietajú cumeľ a upokoja sa jedine na maminom prsníku, preto je jej prítomnosť potrebná.
7. Únava
Bábätká v prvých týždňoch svojho života veľa spia. Je len krátky časový úsek, kedy bdejú. Ak sa im však dlhšie nedarí uložiť sa k spánku, plačú. Tento bod platí aj v prípade batoliat, ktoré už majú svoj spánkový režim. Ak pri staršej dcére prešvihnem čas, kedy by mala mať denný spánok (čo je okolo obeda), je nervózna a ťažšie sa ukladá spať. Nehovoriac o tom, že keď jej denný spánok posunieme o pár hodín a zaspí neskoro poobede (po 4-hodine), má to negatívny vplyv na jej večierku.
8. Prerezávanie zúbkov
Prerezávanie zúbkov dokáže deti riadne potrápiť. Mojej dcére sa momentálne prerezávajú stoličky. Deje sa to hlavne v noci a vtedy sa nezaobídeme bez prerušovaného spánku a neustáleho plaču. Chvalabohu, existujú rôzne formy úľavy od bolesti, ako sú hryzadlá či mastičky na ďasná, napríklad kamistad.
9. Choroba
V poslednom rade kedy dieťa často plače je, keď má chorobu. Soplí, má zvýšenú teplotu či horúčku, nechce papať, chce sa nosiť na rukách a podobne. Samozrejme, tieto nepríjemnosti idú ruka v ruke s plačom.
Každá čerstvá mamka postupne príde na to, čo jej dieťatko obľubuje a čo mu, naopak, vadí a kvôli čomu často plače. Chce to však čas a dávku trpezlivosti.
Ja deti nemám, ale je to veľmi zaujímavé :) V budúcnosti sa k tomu článku aj k jeho autorke určite vrátim :)
OdpovedaťOdstrániť